تاریخ امروزمی 20, 2024

مجارستان کمک ۵۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به اوکراین را مسدود کرد

مجارستان ساعاتی پس از موافقت رهبران اتحادیه اروپا برای آغاز مذاکرات بر سر عضویت اوکراین در این اتحادیه، کمک ۵۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به کی‌یف را مسدود کرد.

به گزارش روزنامه گاردین، ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان ساعاتی پس از آن‌که مخالفت خود با آغاز مذاکرات بر سر پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا را کنار گذاشت، بسته‌ی کمک مالی به این کشور را مسدود کرد.

بر اساس گزارش گاردین، نخست‌وزیر مجارستان با آغاز مذاکرات برای پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا مخالف بود، اما پذیرفت که از اتاق مذاکره خارج شود تا دیگر رهبران اتحادیه بدون حضور او تصمیم بگیرند.

او بعدا این توافق را «تصمیمی کاملا بی‌معنی، غیرمنطقی و اشتباه» خواند و محکوم کرد.

ساعاتی پس از تصمیم سران اتحادیه اروپا برای آغاز مذاکرات در مورد عضویت اوکراین به این اتحادیه، نخست‌وزیر مجارستان در پستی در شبکه‌ی اجتماعی ایکس نوشت که «خلاصه‌ی فعالیت شیفت شب: «وتوی پول اضافی برای اوکراین.»

او افزود که ما سال آینده پس از آمادگی مناسب این موضوع را در شورای اروپا دوباره بررسی خواهیم کرد.

گاردین در گزارش خود نوشته است که مذاکرات پرتنش سران اتحادیه اروپا در بروکسل، به‌دلیل امتناع مجارستان از تأیید کمک به دولت اوکراین برای چهار سال آینده، بدون نتیجه به پایان رسید.

مجارستان می‌گوید که اوکراین هنوز عضو اتحادیه اروپا نیست و نباید چنین مقادیر هنگفتی را از بودجه‌ی این اتحادیه به‌عنوان کمک دریافت کند.

گاردین نوشته است که سایر رهبران اتحادیه اروپا به اوکراین اطمینان داده‌اند که در صورت تداوم مخالفت مجارستان، آنان کمک خود به این کشور را خارج از بودجه‌ی اتحادیه اروپا تنظیم خواهند کرد.

بسته‌ی کمک مالی اتحادیه اروپا در حالی مسدود شده است که کنگره امریکا نیز تا اکنون کمک ۶۰ میلیارد دالری آن کشور به اوکراین را تأیید نکرده است.

اوکراین از زمان آغاز جنگ با روسیه، کمک‌های مالی، تسلیحاتی و تجهیزاتی زیادی از امریکا و اتحادیه اروپا دریافت کرده است و به شدت متکی به این کمک‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *