تاریخ امروزژوئن 12, 2024

پارلمان فرانسه منحل شد

امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه پارلمان این کشور را منحل و تاریخ برگزاری انتخابات زودهنگام را اعلام کرد.

به گزارش فرانس ۲۴، این تصمیم مکرون پس از آن گرفته شد که حزبش در انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا از حزب راست‌گرا شکست خورد.

براساس پیش‌بینی‌های ایپسوس، حزب راست‌گرای به رهبری مارین لوپن در انتخابات پارلمان اروپا ۳۱.۰۵ درصد و بیش از دو برابر حزب مکرون آرا را بدست آورده است.

رییس جمهور فرانسه خطاب به مردم این کشور گفته است نمی‌تواند هشدار رأی‌دهندگان را نادیده بگیرد و اشاره کرد که در مجموع احزاب راست افراطی در فرانسه تقریبا ۴۰ درصد آرا را بدست آورده‌اند.

او گفت که انتخابات پارلمان ۳۰ جون و رأی‌گیری دور دوم در هفتم جولای برگزار خواهد شد.

او گفت: «این زمان ضروری برای شفاف‌سازی است. من پیام شما، نگرانی‌های شما را شنیده‌ام و آن‌ها را بی‌پاسخ نخواهم گذاشت… فرانسه به اکثریت واضح نیاز دارد تا در آرامش و هماهنگی عمل کند.»

این اعلام مورد استقبال لوپن قرار گرفت، زیرا حزب او بهترین شانس خود را برای بدست گرفتن قدرت در انتخابات آتی پارلمان خواهد داشت.

نفر دوم در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری فرانسه گفته است: «اگر مردم فرانسه به ما در این انتخابات پارلمانی آتی اعتماد داشته باشند، آماده‌ی بدست گرفتن قدرت هستیم. ما آماده‌ایم کشور را دوباره روی پای خود بگذاریم.»

فرانس ۲۴ نوشته است که اگر حزب ضدمهاجر لوپن اکثریت کرسی را در مجلس ملی فرانسه بدست آورد، پست از نخست‌وزیری احتمالا به جوردن باردلا خواهد رسید؛ جوان ۲۸ ساله که راست افراطی را به بالاترین امتیاز در انتخابات اتحادیه اروپا رساند.

در چنین سناریویی، مکرون همچنان سیاست دفاعی و خارجی را هدایت می‌کند، اما قدرت تنظیم دستور کار داخلی را از دست می‌دهد و به‌عنوان رییس‌جمهوری که به راست افراطی اجازه‌ی ورود داده است، شناخته خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *