تاریخ امروزمی 19, 2024

سیلاب در افغانستان؛ اوچا: تا اکنون جان باختن ۱۸۰ نفر در سه ولایت شمال‌شرق تأیید شده است

دفتر هماهنگ کننده‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید که براثر سرازیرشدن سیلاب‌ در ولایت‌های بغلان، بدخشان و تخار در شمال‌شرق افغانستان، تا اکنون جان باختن ۱۸۰ نفر، زخمی‌شدن ۲۴۲ نفر و تخریب کلی یا قسمی هشت هزار و ۹۷۵ خانه تأیید شده است.

این نهاد امروز (دوشنبه، ۲۴ ثور) با نشر گزارشی گفته است که ۵۱ کودک و ۵۰ زن نیز در میان جان باختگان سیلاب در این سه ولایت است.

اوچا گفته است که ولسوالی‌های «برکه» و «بغلان جدید» در ولایت بغلان بیشتر آسیب را دیده‌اند و ۸۰ درصد تلفات در این دو ولسوالی ثبت شده است.

در گزارش اوچا آمده است که تا اکنون جان باختن ۷۳ نفر و زخمی‌شدن ۷۶ نفر در ولسوالی بغلان جدید، جان باختن ۷۰ نفر و زخمی شدن ۱۵۰ نفر در ولسوالی برکه و جان باختن ۱۳ نفر در ولسوالی‌های دهن غوری، گذرگاه نور، جلگه، نهرین و پلخمری ثبت شده است.
بر اساس گزارش این نهاد، پنج هزار خانه در ولسوالی برکه و هزار و ۵۰۰ خانه در ولسوالی بغلان جدید و هزار ۶۱۲ خانه در پنج ولسوالی دیگر، یا ویران شده و یا آسیب دیده‌اند. ۶۰۳ خانه نیز گزارش شده است در ولسوالی‌های خوست و فرنگ و تاله‌وبرفک، آسیب دیده‌اند.

اوچا شمار جان باختگان سیل در تخار را ۲۴ نفر و شمار زخمی‌ها در این ولایت را ۱۴ نفر اعلام کرده و گفته است که بیش از ۱۰۰ خانه تخریب شده است.

این نهاد آماری از تلفات سیلاب در بدخشان ارائه نکرده و گفته است که در این ولایت بیشترین آسیب را ولسوالی تشکان دیده و در آن ۲۰۰ خانه، ۵۰ پل و ۳۰ بند برق، آسیب دیده است و دو هزار مواشی تلف شده‌اند.

این نهاد گفته است که عملیات جست‌وجو و نجات با حمایت اداره‌ی مبارزه با حوادث امارت اسلامی ادامه دارد و ممکن است که آمار تلفات و خسارات افزایش یابد.

پیش از این وزارت مهاجران امارت اسلامی اعلام کرده بود که براثر سیلاب تنها در ولایت بغلان، ۳۱۵ نفر جان باخته‌اند و هزار و ۶۳۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت و برنامه‌ جهانی غذا نیز آمار جان باختگان این سیلاب‌ها را ۳۰۰ نفر اعلام کرده‌اند.

دفتر هماهنگ کننده‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد گفته است که اکنون نُه تیم مشترک امداد رسان در بغلان، سه تیم در تخار و دو تیم در بدخشان مستقر شده و با پاکسازی جاده‌‌ها تیم‌های تکمیلی نیز مستقر خواهد شد‌.

این نهاد سرپناه اضطراری، تجهیزات طبی، غذا، پول نقد، آب آشامیدنی سالم و کیت‌های صحی را از نیازمندی‌های کنونی سیل‌زدگان گفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *