تاریخ امروزمی 20, 2024

مجمع عمومی سازمان ملل به عضویت کامل فلسطین در این سازمان رأی مثبت داد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای، به عضویت کامل فلسطین به‌عنوان یک کشور مستقل در این سازمان، رأی مثبت داد و از شورای امنیت خواست که درخواست فلسطین در این مورد را به صورت مطلوب بررسی کند.

پیس‌نویس این قطعنامه که از سوی کشورهای عربی پیشنهاد شده بود، دیروز (جمعه، ۲۱ ثور) به وقت نیویارک، در جلسه‌ی فوق‌العاده مجمع عمومی سازمان ملل متحد به رأی گذاشته شد و با ۱۴۳ رأی موافق، نُه رأی مخالف و ۲۵ رأی ممتنع، تصویب شد.

با تصویب این قطعنامه، جایگاه فلسطین به عنوان یک کشور ناظر ارتقا یافت، اما هنوز از حق رأی برخوردار نخواهد بود و حق نامزدی خود را به عنوان عضو شورای امنیت و سایر شوراهای سازمان ملل متحد نخواهد داشت.

فلسطین در صورتی به عنوان یک کشور مستقل به عضویت کامل سازمان ملل متحد در می‌آید که ابتدا شورای امنیت این سازمان با درخواست این کشور موافقت کند و سپس دو سوم اعضای مجمع عمومی به آن رأی موافق دهند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، در اواخر ماه حمل سال جاری خورشیدی پیش‌نویس قطعنامه‌‌ای را در مورد عضویت کامل فلسطین به رأی‌ گذاشت، اما این قطعنامه با وتوی امریکا از تصویب بازماند.

مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۲ فلسطین را به‌عنوان یک کشور غیرعضو به رسمیت شناخت، اما شورای امنیت سازمان ملل متحد هنوز با درخواست برای عضویت کامل این کشور به عنوان یک‌صد و نود چهارمین کشور، موافقت نکرده است.

فلسطینی‌ها خواهان ایجاد کشوری در کرانه‌ باختری، بیت‌المقدس شرقی و نوار غزه هستند؛ سرزمین‌هایی که در سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمده است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در حالی به عضویت کامل فلسطین در این سازمان و تشکیل کشور مستقل فلسطین رأی مثبت داده است که بیش از هفت ماه می‌شود به دلیل جنگ در غزه، توجه جهان به این منطقه از خاورمیانه جلب شده است.

بسیاری از کشورهای جهان برای پایان دادن به منازعه طولانی میان اسرائیل و فلسطین، بر راه حل دو دولتی تأکید می‌کنند، اما اسرائیل و شماری از حامیان فلسطین با این پیشنهاد مخالف هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *