تاریخ امروزمی 20, 2024

نشست ۶ جانبه عربی در ریاض درباره تحولات غزه

مقامات بلندپایه چند کشور عربی شب گذشته در ریاض، نشستی مشورتی برای بررسی تحولات اخیر غزه برگزار و بر لزوم برقراری آتش‌بس فوری و جامع در این منطقه و انجام سازوکاری برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی تاکید کردند.

به گزارش پیک سحر شب گذشته مقامات ارشد تعدادی از کشورهای عربی نشستی در ریاض، پایتخت عربستان سعودی درباره تحولات نوار غزه برگزار کردند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) اعلام کرد که شامگاه شنبه «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان در ساختمان وزارت خارجه این کشور در ریاض ریاست نشست گروه مشورتی وزارتی شش جانبه عربی را با هدف بررسی تحولات مربوط به جنگ غزه و تجاوزات وحشیانه اسرائیل به این منطقه برعهده داشت.

بر اساس این گزارش، این نشست با حضور «ایمن الصفدی» وزیر امور خارجه اردن، «سامح شکری» وزیر امور خارجه مصر، «حسین الشیخ» دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) و وزیر امور مدنی تشکیلات خودگردان، «انور بن محمد قرقاش» مشاور دیپلماتیک رئیس امارات و «محمد بن عبدالعزیز الخلیفی» وزیر مشاور در وزارت امور خارجه قطر برگزار شد.

حاضران در این نشست بر لزوم پایان دادن به جنگ وحشیانه اسرائیل در نوار غزه و برقراری آتش بس فوری و جامع در این منطقه تاکید و اعلام کردند که باید محافظت از غیرنظامیان طبق قوانین بشردوستانه بین المللی تضمین گردد و همه محدودیت‌هایی که مانع از ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه می‌شود لغو گردد.

این طرف‌ها همچنین حمایت خود را از همه تلاش‌ها در راستای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین در سطح بین‌المللی با هدف تحقق آرمان‌های مردم فلسطین اعلام کردند.

این مقامات عربی در ادامه بر اهمیت انجام اقدامات برگشت ناپذیر در راستای اجرای راه حل «دو دولتی» و به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین در مرزهای تعیین شده در ژوئن 1967 به پایتختی قدس شرقی طبق قطعنامه‌های بین المللی مربوطه تاکید کردند.

این افراد تصریح کردند که نوار غزه بخش جدا ناپذیر از سرزمین اشغالی فلسطین است.

مقامات مذکور عربی در ادامه بر مخالفت قاطع خود با همه تحرکات در راستای آوارگی مردم فلسطین و کوچاندن آنها به خارج از سرزمین خود و همچنین انجام هرگونه عملیات نظامی از جانب ارتش صهیونیستی در شهر رفح در جنوبی ترین نقطه نوار غزه در مرز مشترک با مصر تاکید کردند.

شرکت کنندگان در این نشست همچنین درباره تداوم اقدامات متجاوزانه رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و قدس اشغالی از جمله گسترش شهرک سازی‌ها، مصادره اراضی فلسطینی، انجام حملات نظامی علیه مردم فلسطین، یورش‌های مداوم شهرک نشینان صهیونیست به فلسطینیان و سلب آزادی عبادت مسلمانان و مسیحیان هشدار داده و اعلام کردند که همه این تحرکات اسرائیلی‌ها راهکار دو دولتی را تضعیف می‌کند.

از طرف دیگر طبق بیانیه‌ای که وزارت خارجه مصر و اردن صادر کردند این گروه متشکل از مقامات عربی در ریاض با «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا نیز دیدار خواهند کرد.

پیش از این وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که بلینکن در روزهای دوشنبه و سه شنبه در عربستان درباره تلاش‌ها برای رسیدن به آتش بس در نوار غزه با طرف‌های مربوطه گفتگو خواهد کرد.

روز گذشته خبرگزاری رویترز گزارش داد که وزیر امور خارجه آمریکا قرار است طی سفری به عربستان با شرکت در نشست اقتصادی به میزبانی ریاض با شرکای منطقه‌ای خود درباره تحولات منطقه و آتش بس در غزه رایزنی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *