تاریخ امروزمی 20, 2024

اسرائیل به پیشنهاد آتش‌بس حماس پاسخ داده است

مقام‎‌های حماس اعلام کرده‌اند که آنان پاسخ اسرائیل به پیشنهاد آتش‌بس را دریافت کرده و آن را بررسی می‌کنند.

به گزارش رویترز، خلیل الحیه، معاون حماس که فعلا در قطر مستقر است، در بیانیه‌ای گفته است: «حماس امروز پاسخ رسمی رژیم اشغالگر صهیونیستی به پیشنهادی که در ۱۳ اپریل به میانجی‌گران مصر و قطر ارائه شد را دریافت کرد.»

پس از بیش از شش ماه جنگ با اسرائیل در غزه، مذاکرات همچنان با بن‌بست مواجه است. حماس تأکید دارد که هرگونه توافق باید به جنگ پایان دهد.

رویترز به نقل از یک مقام مصری گزارش داده است که هیأت مصری روز جمعه (۷ ثور) برای گفت‌وگو با مقام‌های اسرائیلی به این کشور رفته و به‌دنبال راهی برای از سرگیری مذاکرات برای پایان دادن به درگیری و بازگرداندن گروگان‌های باقی مانده است.

این مقام که خواسته نامش فاش نشود، گفته است که اسرائیل هیچ پیشنهاد جدیدی ارائه نکرده، اگرچه مایل است به‌جای ۴۰ گروگان مورد بحث، آتش‌بس محدودی را در نظر بگیرد که طی آن ۳۳ گروگان توسط حماس آزاد شوند.

روز پنج‌شنبه (۶ ثور) ایالات متحده و ۱۷ کشور دیگر از حماس خواستند تا تمام گروگان‌های خود را به‌عنوان راهی برای پایان دادن به بحران آزاد کند.
حماس تا اکنون در برابر فشارهای بین‌المللی تسلیم نشده، اما در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر شد، اعلام کرد که «برای هر ایده یا پیشنهادی که نیازها و حقوق مردم ما را در نظر بگیرد، آماده است».

با این‌حال، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه گفت که شتاب تازه‌ای در مذاکرات برای پایان دادن به جنگ و بازگرداندن گروگان‌های باقی‌مانده می‌بیند.

اکسیوس به نقل از دو مقام اسرائیلی گزارش داده است که اسرائیل روز جمعه به میانجی‌گران مصری گفته که آماده است پیش از تهاجم به رفح، «آخرین فرصت» را برای دستیابی به توافق با حماس بدهد.

بیش از یک میلیون فلسطینی‌ که اوایل جنگ به‌خاطر حملات اسرائیل در شمال غزه مجبور به ترک خانه‌های‌شان شدند، در این منطقه پناه گرفته‌اند.

در همین حال، رویترز به نقل از مقام‌های صحی غزه گزارش داده است که در رفح، در اثر حمله‌ی هوایی اسرائیل به خانه‌ای دست‌کم پنج نفر کشته و تعدادی دیگر زخمی شده‌اند.

تا اکنون بیش از ۳۴ هزار فلسطینی در این جنگ جان خود را از دست داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *