تاریخ امروزمی 20, 2024

حدود چهار هزار زندانی در هائیتی از زندان فرار کرده‌اند

درگیری و خشونت‌های اخیر در پایتخت هائیتی منجر به فرار حدود چهار هزار زندانی از دو زندان این کشور شده است.

به گزارش رویترز، دولت هائیتی به‌منظور برقراری نظم، وضعیت اضطراری اعلام کرده و گفته که به مدت یک «دوره‌ی قابل تمدید هفتادودوساعته» منع رفت‌وآمد وضع می‌کند.

بر اساس این گزارش، خشونت‌ها در هائیتی در روزهای اخیر پس از آن شدت گرفت که جیمی چریزر، افسر سابق پولیس از گروه‌های جنایت‌کار خواست با هم متحد شوند و آریل هنری، نخست‌وزیر این کشور را سرنگون کنند.

چریزر رهبری اتحادی از باندها را بر عهده دارد و با تحریم‌های سازمان ملل و ایالات متحده مواجه است.

این باندها شنبه‌شب به دو زندان، از جمله بزرگ‌ترین زندان پایتخت حمله کردند که در جریان آن حدود چهار هزار زندانی از زندان‌ها گریختند.

بنابر گزارش منابع دولتی، ۱۲ زندانی و کارکنان زندان در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

خبرنگار خبرگزاری رویترز پس از بازدید از زندان گزارش داده است که هیچ نشانه‌ای از نگهبان و پولیس در زندان نیست و درب اصلی آن باز است.

به‌گفته‌ی یکی از کارکنان زندان، حدود ۹۹ زندانی از ترس کشته‌شدن در تیراندازی‌های متقابل ماندن در درون سلول را ترجیح داده‌اند؛ از جمله چند سرباز بازنشسته‌ی کلمبیایی که به اتهام دست‌داشتن در ترور رییس‌جمهور جونل مویس زندانی شده بودند.

آریل هنری که در سال ۲۰۲۱ پس از ترور جوونل مویس، رییس‌جمهور هائیتی به نخست‌وزیری رسید، قرار بود تا اوایل فبروری از سمت خود کناره‌گیری کند، اما پیش از سفر به کنیا در یک نشست منطقه‌ای در گویان گفت که تا برگزاری انتخابات در آگست ۲۰۲۵ به کار خود ادامه خواهد داد.

آخرین انتخابات در این کشور فقیر قاره‌ی امریکا که پس از ترور رییس‌جمهور با مشکلات داخلی متعدد مواجه شده، در سال ۲۰۱۶ برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *