تاریخ امروزمی 20, 2024

یک سازمان صحی برای ارائه‌ی خدمات به بازگشت‌کنندگان از پاکستان ۴.۷ میلیون دالر کمک کرد

صندوق جهانی مبارزه با ایدز، سل و مالاریا (گلوبل فند) از اختصاص ۴.۷ میلیون دالر بودجه اضطراری برای ارائه‌ی خدمات صحی به مهاجران بازگشت‌کننده از پاکستان به افغانستان خبر داده است.

در اعلامیه‌ی این صندوق که روز پنج‌شنبه (۳ حوت) منتشر شده، آمده است که این مقدار بودجه علاوه بر ۶۶ میلیون دالر کمک مالی به افغانستان است که برای یک دوره سه ساله ارائه می‌شود.

صندوق جهانی مبارزه با ایدز، سل و مالاریا گفته است که بودجه ۴.۷ میلیون دالری این نهاد در اختیار برنامه توسعه سازمان ملل قرار می‌گیرد و با مصرف آن، برای ۱.۳ میلیون نفر که به افغانستان بر می‌گردند، در زمینه‌ی مبارزه با ایدز، سل و مالاریا خدمات صحی فراهم خواهد شد.

آنلیس هیرشمن، رئیس بخش آسیا در سازمان «گلوبل فند» گفته است که افزایش شدید جمعیت، به‌ویژه در مناطق روستایی و صعب‌العبور در مرز پاکستان، نشان‌دهنده‌ی یک خطر همه‌گیری است و نمی‌توان بدون تقویت خدمات ضروری ایدز، سیل و ملاریا با این خطر مقابله کرد.

در اعلامیه‌ی «گلوبل فند» آمده است که با کمک این سازمان، برای افراد در مناطقی که شیوع مالاریا زیاد است، خدمات تشخیص این بیماری و تورهای حشره‌کش ارائه خواهد شد.

همچنین طبق این اعلامیه، در مبارزه با بیماری سیل، مراکز مراقبتی با تجهیزات آزمایشی، پیشگیری و درمان در مرز افغانستان و پاکستان ایجاد خواهد شد.

همین‌طور در اعلامیه آمده است که خدمات آزمایش، مشاوره و درمان ایدز نیز در ورودی مرزی برای افراد تازه‌وارد به افغانستان ارائه خواهد شد.

پاکستان در اواخر سال گذشته‌ی میلادی اعلام کرد که مهاجران و پناه‌جویان بدون اسناد را اخراج می‌کند. از آن زمان تا اکنون بیش از نیم میلیون مهاجر به افغانستان برگشته‌اند و این روند همچنین ادامه دارد.

پیشتر سازمان جهانی صحت در گزارشی گفته بود که ورود ناگهانی جمعیت مهاجران به افغانستان، نگرانی‌ها در مورد خطر شیوع بیماری‌ها را افزایش داده است. این در حالی است که سیستم صحی افغانستان به‌دلیل کاهش کمک‌های مالی در وضعیت بحرانی قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *