تاریخ امروزمی 20, 2024

اجلاس کشورهای اسلامی با محوریت وضعیت افغانستان در گامبیا برگزار می‌شود

سازمان همکاری اسلامی می‌گوید که وضعیت افغانستان از اولویت‌های آجندای اجلاس کشورهای اسلامی در گامبیا و شورای وزیران خارجه‌ی این کشورها در کامرون خواهد بود.

این موضوع را طارق علی بخیت، فرستاده‌ی ویژه سازمان همکاری اسلامی در امور افغانستان در نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها در دوحه اعلام کرده است.

روشن نیست که نشست کشورهای اسلامی در گامبیا چه زمانی برگزار می‌شود.

به نقل از خبرنامه‌ی سازمان همکاری اسلامی، طارق علی بخیت در نشست دوحه بر تعهد سازمان همکاری اسلامی برای حمایت از افغانستان و گفت‌وگوی سازنده با طالبان تأکید کرده است.

او در حاشیه‌ی این نشست، با تعدادی از نمایندگان ویژه‌ی کشورها در امور افغانستان نیز دیدار و گفت‌وگو کرده است.

نشست دوحه در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه به میزبانی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و با حضور نمایندگان ویژه‌ی کشورها و نمایندگان زنان و فعالان مدنی افغانستان برگزار شد. در این نشست طالبان حضور نداشتند.

آقای‌ گوترش در یک کنفرانس خبری، این نشست را سازنده خوانده و گفت که نمایندگان ویژه‌ی کشورها در مورد مسائل کلیدی راجع به افغانستان اجماع داشتند.

او افزود: «ما افغا‌نستانی را می‌خواهیم که با خودش و همسایه‌هایش در صلح باشد و بتواند تعهدات بین‌المللی یک کشور مستقل و دارای حق حاکمیت را دوباره برآورده کند.»

دبیرکل سازمان ملل متحد اما گفت که جامعه‌ی بین‌المللی فکر می‌کند که طالبان به هیچ کدام از نگرانی‌هایش پاسخ نداده‌اند و طالبان فکر می‌کنند که پاسخ به این نگرانی‌ها وظیفه‌ی این گروه نیست‌.

آقای گوترش گفت که این مسأله یک بن‌بست را به‌وجود آورده است و ما برای شکستن این بن‌بست نیاز به «نقشه راه»ی داریم که هردو طرف بتوانند به سمت یک مسیر رو به جلو و مثبت حرکت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *