تاریخ امروزمی 20, 2024

منابع روسی: امریکا پیشنهاد پوتین برای آتش‌بس در اوکراین را رد کرده است

رویترز به نقل از سه منبع روسی آگاه گزارش داده است که ایالات متحده پیشنهاد ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه مبنی بر آتش‌بس و توقف جنگ در اوکراین را رد کرده است.

به‌گفته‌ی منابع روسی، پوتین در سال ۲۰۲۳ به‌گونه‌ی علنی و پنهانی از طریق واسطه‌ها، از جمله از طریق شرکای عرب مسکو در خاورمیانه، به واشنگتن پیام‌هایی فرستاده که حاکی از آمادگی وی برای بررسی آتش‌بس در اوکراین بوده است.

طبق گزارش، پوتین در پیشنهاد خود توقف درگیری در خطوط کنونی را مطرح کرده بود و عقب‌نشینی از مناطق تصرف‌شده‌ی تحت کنترل مسکو شامل آن نمی‌شد.

با این حال و به‌باور برخی از مقام‌های کرملین، این پیشنهاد بهترین راه برای رسیدن به نوعی صلح بود.

یک منبع ارشد روسی آگاه به رویترز گفته است: «تماس با امریکایی‌ها بی‌نتیجه ماند.»

منبع دوم روسی مطلع از این تماس‌ها به رویترز گفته است که امریکایی‌ها از طریق واسطه‌ها به مسکو گفته‌اند که بدون مشارکت اوکراین وارد بحث در مورد آتش‌بس احتمالی نمی‌شوند و بنابراین تماس‌ها با شکست مواجه شده است.

منبع مطلع سوم گفته است: «همه چیز با امریکایی‌ها به هم ریخت.» این منبع افزوده است که امریکایی‌ها نمی‌خواستند اوکراین را تحت فشار قرار دهند.

کرملین، کاخ سفید، وزارت امور خارجه‌ی ایالات متحده‌ و سازمان سیا همگی از اظهارنظر خودداری کردند.

موضوع رد پیشنهاد پوتین برای آتش‌بس در حالی مطرح شده که جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا ماه‌ها است که کنگره را برای تصویب کمک‌های بیشتر به اوکراین تحت فشار دارد، اما با مخالفت جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان امریکا مواجه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *