تاریخ امروزمی 20, 2024

کمیته‌ی حفاظت از خبرنگاران: ۸۵ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در جنگ غزه کشته شده‌اند

کمیته‌ی حفاظت از خبرنگاران (سی‌پی‌جی) می‌گوید که تحقیقات اولیه‌اش نشان می‌دهد که دست‌کم ۸۵ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در جنگ بین اسرائیل و حماس در غزه، کشته شده‌اند.

این نهاد امروز (چهارشنبه، ۱۱ دلو) با نشر گزارشی گفته است که خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای کشته‌شده، شامل ۷۸ فلسطینی، چهار نفر اسرائیلی و سه لبنانی هستند.

بر اساس گزارش این نهاد، ۱۶ خبرنگار در این جنگ زخمی، چهار خبرنگار مفقود و ۲۵ خبرنگار دیگر بازداشت شده‌اند.

این نهاد همچنین گفته است که حملات متعدد، تهدید، حملات سایبری، سانسور و قتل اعضای خانواده‌ی خبرنگاران را نیز ثبت کرده است.

کمیته‌ی حفاظت از خبرنگاران گفته است که در حال بررسی گزارش‌های متعدد درباره‌ی خشونت علیه خبرنگاران، آسیب‌رساندن به دفاتر رسانه‌ها و خانه‌های خبرنگاران است.

کمیته‌ی حفاظت از خبرنگاران تأکید کرده است که آمارهای تأیید شده توسط این نهاد، شامل همه‌ی تلفات خبرنگاران در جنگ غزه نمی‌شود.

این نهاد می‌گوید که از سال ۱۹۹۲ میلادی که جمع‌آوری داده‌ها در مورد تلفات خبرنگاران را آغاز کرده، جنگ غزه مرگ‌بار‌ترین دوره برای خبرنگاران بوده است.

این آمار در حالی اعلام شده است که برخی از رسانه‌ها به نقل از مقام‌های صحی غزه، شمار خبرنگاران کشته شده در جنگ غزه را بیش از ۱۲۰ نفر گزارش داده‌اند.

جنگ جاری بین اسرائیل و حماس، مرگ‌بار‌ترین جنگ برای دو طرف از سال ۱۹۴۸ میلادی بوده است.

در این جنگ تا اکنون حدود ۲۷ هزار فلسطینی در حملات اسرائیل کشته و نزدیک به ۶۶ هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *