تاریخ امروزمی 20, 2024

شورای امنیت برای پی‌گیری حکم دادگاه بین‌المللی درباره‌ی اسرائیل نشست برگزار می‌کند

شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده است که به‌منظور پی‌گیری حکم دیوان بین‌المللی دادگستری درباره‌ی اسرائیل نشست برگزار می‌کند.

به گزارش آسوشتیدپرس، هیأت نمایندگی فرانسه در سازمان ملل که در این ماه ریاست شورای امنیت را بر عهده دارد، گفته است که این نشست در ۳۱ جنوری، ساعت ۱۱:۰۰ صبح به وقت محلی برگزار خواهد شد.

در پی صدور حکم دادگاه بین‌المللی، نمایندگان کشورهای عربی روز جمعه با برگزاری جلسه‌ی خصوصی، خواستار برگزاری نشست شورای امنیت شدند.

دیوان بین‌المللی دادگستری موسوم به دادگاه بین‌المللی، به اسرائیل دستور داده تا برای جلوگیری از مرگ، ویرانی و هرگونه نسل‌کشی در غزه تمام تلاش خود را به کار گیرد.

این دادگاه، درخواست افریقای جنوبی مبنی بر آتش‌بس جنگ میان حماس و اسرائیل در غزه را تصویب نکرده است.

ریاض منصور، سفیر فلسطین در سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با خبرنگاران حکم دیوان بین‌المللی دادگستری را «تاریخی» توصیف کرده است.

وی گفته است که فلسطینی‌ها، الجزایر و افریقای جنوبی در حال تجزیه و تحلیل این حکم هستند تا «گام‌های مناسب» را در شورای امنیت بردارند.

آسوشیتدپرس به نقل از منصور نوشته است: «اگر بخواهیم اقدامات موقت را به‌صورت جداگانه و جمعی بررسی کنیم، این پیام روشن را به ما می‌دهد که تحقق تمام اقدام‌های خواسته‌شده، مستلزم برقراری آتش‌بس است.»

افریقای جنوبی اسرائیل را به «نسل‌کشی» در غزه متهم کرده و از این کشور رسما به دادگاه بین‌المللی دادگستری که تحت نظر سازمان ملل فعالیت می‌کند، شکایت کرده است.

این دادگاه دیروز اعلام کرد که این پرونده را بر اساس «کنوانسیون نسل‌کشی» بررسی می‌کند و‌ فلسطینی‌ها تحت این کنوانسیون، می‌توانند مورد حمایت قرار گیرند.

قضات دادگاه بین‌المللی دادگستری در حکم امروز خود به اسرائیل دستور دادند که از تمام توان برای جلوگیری از ارتکاب نسل‌کشی توسط سربازانش در غزه کارگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *