تاریخ امروزمی 20, 2024

امریکا و بریتانیا حملاتی را علیه حوثی‌ها در یمن انجام دادند

امریکا و بریتانیا در پاسخ به حملات شبه‌نظامیان حوثی به کشتی‌ها در دریای سرخ، مواضع این گروه را هدف حملات هوایی و دریایی قرار داده‌اند.

به گزارش رویترز، جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا اواخر پنج‌شنبه (۲۱ جدی) به وقت محلی، ضمن تأیید این حملات، هشدار داد که در صورت نیاز از اقدامات بیشتر دریغ نخواهند کرد.

در بیانیه‌‌ی رییس‌جمهور امریکا آمده است: «این حملات هدفمند پیام روشنی است مبنی بر این‌که ایالات متحده و شرکای ما حملات به پرسنل ما را تحمل نخواهند کرد یا اجازه نخواهند داد که بازیگران متخاصم آزادی کشتی‌رانی را به خطر بیندازند.»

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا در یک بیانیه گفته است که در این حملات پهبادها، موشک‌های بالستیک و سیستم رادار ساحلی و نظارت هوایی حوثی‌ها هدف قرار گرفته است.

وزارت دفاع بریتانیا نیز گفته است: «نشانه‌های اولیه حاکی از آن است که توانایی حوثی‌ها برای تهدید کشتی‌های تجاری ضربه خورده است.»

بر اساس گزارش رویترز، یک مقام حوثی حمله به صنعا، پایتخت یمن و همچنین شهرهای «صعده» و «ضمار» و ولایت «حدیده» را تأیید کرده و آن را «تجاوز» خوانده است.

شاهدان عینی در یمن به رویترز گفته‌اند که در این حملات یک پایگاه نظامی در مجاورت میدان هوایی صنعا، یک سایت نظامی در نزدیکی میدان هوایی تعز، یک پایگاه دریایی حوثی‌ها در حدیده و اماکن نظامی در ولایت «حجه» هدف قرار گرفته‌اند.

یک مقام امریکایی با حفظ هویتش به رویترز گفته است که این حملات توسط هواپیما، کشتی و زیردریایی انجام شده است.

این مقام امریکایی افزوده است که ده‌ها نقطه هدف قرار گرفته‌اند و هدف از این حملات تضعیف توانایی نظامی حوثی‌ها بود و فقط نمادین نبود.

یک مقام ارشد دیگر امریکا نیز به رویترز گفته است: «این حملات از ابتدا و از سوی رییس‌جمهور بسیار روشن بود و آن حذف توانایی حوثی‌ها برای هدف قراردادن کشتی‌های دریایی، چه تجاری و چه نظامی بود.»

حوثی‌های یمن از ماه دسامبر و در حمایت از حماس در جنگ با اسرائیل، به ۱۷ کشتی در دریای سرخ حملات موشکی و پهبادی انجام داده است.

این گروه درخواست سازمان ملل در مورد توقف حملات به کشتی‌ها و هشدارهای امریکا و بریتانیا در مورد پیامدهای آن را نادیده گرفته بود.

حملات امریکا و بریتانیا نگرانی از گسترش درگیری در خاورمیانه همزمان با جنگ در غزه را افزایش داده است.

در پی این حملات، عربستان سعودی از امریکا و متحدانش خواسته است که خویشتن‌داری نشان دهند و از افزایش تنش پرهیز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *