تاریخ امروزمی 20, 2024

معرفی کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب

درباره نویسنده:

چارلی مکسی هنرمند، تصویرگر و نویسنده بریتانیایی در یازده دسامبر سال ۱۹۶۲ به دنیا آمد. او در نورثامبرلند (شمال شرق انگلستان) بزرگ شد.

چارلی در ابتدا کاریکاتوریست بود و پس از آن در انتشارات دانشگاه آکسفورد به تصویرگری کتاب مشغول شد. آثار او در مجموعه‌های خصوصی، کتاب‌ها، جلد مجلات، گالری‌ها و فضاهای عمومی و… به نمایش گذاشته شد.

چارلی مکسی در سال ۲۰۱۹ کتاب “پسرک، موش کور، روباه و اسب” را منتشر کرد و بیش از یک میلیون نسخه از آن به فروش رسید. این کتاب به مدت صد هفته در فهرست ده کتاب پرفروش ساندی تایمز، روزنامه معتبر انگلیس، بود و همچنین به‌عنوان کتاب سال واتر استونز در سال ۲۰۱۹ و کتاب بارنز اند نوبل در همان سال انتخاب شد.

این کتاب شامل صد نقاشی سیاه و سفید است که چارلی در ابتدا تعدادی از آنها را در اینستاگرام خود منتشر می‌کرد. او در مصاحبه‌ای چنین گفته است: «وقتی به کشیدن این نقاشی‌ها شروع کردم به این فکر می‌کردم که مردم در زندگی چه چیزهایی می‌خواهند؟ از چه چیزی می‌ترسیم و چرا می‌ترسیم؟ و به چه چیزی امید داریم و چه آرزوهایی می‌کنیم؟ در پیرامون همه این چیزها نقاشی‌هایی را از این مکالمات در اینستاگرامم  نشر کردم و واکنش مخاطبان فراتر از هر چیزی بود که تا به آنوقت تصور می‌کردم» و از همانجا بود که کتاب “پسرک، موش کور، روباه و اسب” در ذهن چارلی مکسی شکل گرفت.

درباره کتاب:

کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب، کتابی جذاب و آموزنده است. بخاطر ادبیات ساده و زیبایی که در آن به کار گرفته شده است؛ همه مخاطبین از تمام سنین می‌توانند به خوبی با کتاب ارتباط برقرار کنند. کتاب بر محور گفت‌وگو پیش می‌رود. شخصیت‌های اصلی کتابْ پسرک، موش کور، اسب و روباه استْ که در طول مسیر یکدیگر را پیدا می‌کنند.

در ادامه پسرک، موش کور، روباه و اسب برای رسیدن به خانه‌ی پسرک با هم مسیری را طی می‌کنند که خطرهایی را برای آنها به همراه دارد. این سفر، سفری بیرونی نیست و در واقع چهار شخصیت اصلی این داستان سفری درونی را آغاز می‌کنند که این سفر پیامدهایی را برای آنها به بار می‌آورد.

نویسنده در این کتاب از نمادهای بسیاری در طول سفر استفاده کرده است. نمادهایی چون رودخانه؛ برای نشان دادن جریان زندگی. کیک؛ برای علاقه‌مندی‌ها و دلبستگی‌هایی که در زندگی داریم و طوفان؛ برای مشکلات و سختی‌های زندگی که با به کار بستن آنها به مخاطب می‌خواهد پیامی را برساند که مخاطب در طول داستان متوجه این پیام خواهد شد. داستان می‌خواهد ما را متوجه اهمیت کمکی که دیگران برای رسیدن به خواسته‌های‌مان به ما می‌کنند؛ و امید و عشقی که به ما می‌دهند و… بکند.

این کتاب تاکنون به چهل زبان ترجمه شده است.

انیمیشن پسرک، موش کور، روباه و اسب:

انیمیشن کوتاه پسرک، موش کور، روباه و اسب محصول سال ۲۰۲۲ به کارگردانی پیتر بینتون و چارلی مکسی با نویسندگی جان کروکر و مکسی می‌باشد. صداپیشه‌گان این انیمیشن جود کوارد نیکول، گابریل بیرن، ادریس البا و تام هالندر اند. این فیلم انیمیشن در سال ۲۰۲۲ در فهرست نهایی بهترین فیلم انیمیشن کوتاه در نود و پنجمین جایزه اسکار قرار گرفته است. زمان این انیمیشن سی و چهار دقیقه است.

این انیمیشن نیز همچون کتاب سفر قهرمان داستان را به سوی خانه روایت می‌کند.

بخش‌هایی از کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب:

موش کور گفت: من خیلی کوچکم.

پسرک گفت: آره؛ اما با بودنت تغییر بزرگی ایجاد می‌کنی.

***

پسرک گفت: به نظرت عجیب نیست؟ ما فقط می‌توانیم بیرون خودمان را ببینم؛ ولی تقریبا همه چیزهای مهم درون‌مان اتفاق می‌افتند.

***

پسرک پرسید: شجاعانه‌ترین حرفی که تا حالا زدی چی بوده؟

اسب گفت: کمک!

اسب گفت: درخواست کمک به معنی تسلیم شدن نیست، به معنی این است که حاضر نیستی تسلیم شوی.

پسرک پرسید: کی از همیشه قوی‌تر بودی؟

اسب گفت: وقتی جرات کردم ضعف‌هایم را نشان بدهم.

***

پسرک پرسید: فکر می‌کنی موفقیت چیه؟

موش کور گفت: دوست داشتن.

***

پسرک پرسید: اگه قلب‌مان زخمی شد چی‌کار کنیم؟

با دوستی و همدردی و زمان باندپیچی‌اش می‌کنیم تا اینکه دوباره با امید و خوشحالی بیدار شود.

***

وقتی بزرگ شدی می‌خواهی چی شوی؟

پسرک جواب داد: می‌خواهم مهربان شوم.

***

پسرک زیر لب گفت: فهمیدم برای چی اینجاییم!

موش کور گفت: برای کیک؟

پسرک جواب داد: نه برای دوست داشتن!

اسب گفت: و برای دوست داشته شدن.

***

گاهی وقت‌ها تنها چیزی که می‌شنوی تنفر است؛ اما بیشتر از آن چیزی که تصور ‌می‌کنی عشق در این دنیا وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *