تاریخ امروزمی 20, 2024

کم‌آبی در دایکندی؛ میزان تولید بادام کاهش یافت

شماری از باغ‌داران در دایکندی، از کاهش کم‌پیشنه‌ی فرآورده‌های بادام به علت خشک‌سالی در این ولایت، نگران هستند.

به گفته‌ی آنان، نبود آب سبب شده که صد‌ها اصله درخت بادام، در دایکندی بخشکد و یاهم از ثمر باز ماند.

عوض علی، باغ‌دار گفت: «اگر یک درخت بادام بار نکند دیگر مردم نمی‌تواند که هزینه خانواده‌ی خود را تامین کند در همین سه چهار سال خوب بود برداشت داشتیم».

ضامن علی، باغ‌دار دیگر می‌گوید: «بادام از بین رفته و حاصلات نداشته همین اکنون من خودم درخت‌های که در سابق حاصل داشت می‌زنم چون خشک شده و حاصل ندارد به دلیل نبود آب».

جلیل، بازرگان گفت: «پارسال نرخ بلند بود و دالر هم بلند بود چون خرید و فروش ما به دالر است پارسال در ۸۰۰ الی ۹۰۰ بود، اما امسال در ۵۸۰ و ۶۰۰ افغانی بهترین بادام است».

بادام یکی از مهم‌ترین فرآورده‌ی باغ‌داری در دایکندی است که حدود ۷۰ در صد عواید باشنده‌های این ولایت را تأمین می‌کند.

رییس زراعت و آبیاری دایکندی نیز می‌گوید که نسبت به سال پار، ۹ متریک تُن فرآورده‌های بادام در این ولایت، کاهش داشته، اما آنان به هدف پشتیبانی از باغ‌داران، تلاش می‌کنند.

شیراحمد رفیع، رییس زراعت و آبیاری- دایکندی، گفت: «نسبت به سال گذشته تقریبا ۹ هزار تُن کاهش داشته در سال گذشته تقریبا در حدود ۲۹ هزار و ۳۶ تن بود اما حالا ۲۰ هزار و ۷۶۹ تن بادام برداشته شده است».

بادام، چهار مغز، سیب، زردآلو و توت از مهم‌ترین فرآورده‌های باغ‌داران در ولایت دایکندی بشمار می‌رود که بیش‌تر باشنده‌های اآن، از این رهگذرهزینه زندگی خانواده‌های خود را، تأمین می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *