تاریخ امروزمی 20, 2024

بحران اقتصادی و زمستان؛ «روستاییان افغانستان آخرین دارایی‌های باقی‌مانده خود را فروخته‌اند»

در حالی‌که سه روز دیگر به آغاز فصل زمستان باقی‌مانده، همزمان نگرانی‌ها در مورد وضعیت دشوار مردم کشور در این فصل افزایش یافته است.

برنامه جهانی غذا (WFP) با نشر بیانیه‌ای روز سه‌شنبه، ۲۸ قوس، گفته که بحران اقتصادی، خشکسالی و نگرانی از فرارسیدن زمستان، مردم افغانستان را مجبور به اتخاذ راهبردهای مقابله‌ای منفی برای بقا کرده است.

فرانسوا گومنز، رییس این سازمان گفته است: «در مناطق روستایی، خانواده‌ها آخرین دارایی‌های باقی‌مانده خود مانند بذر، گاو و ابزار کشاورزی‌شان را فروخته‌اند.»

این مقام برنامه جهانی غذا گفته است که از هر سه تن در افغانستان، یک تن نمی‌داند که وعده بعدی غذایی‌اش را از کجا تامین کند و مردم این کشور با زمستان سختی روبه‌رویند.

وی همچنان از کمک ۲۵ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به افغانستان استقبال کرده و‌ گفته که این‌ مبلغ به برنامه جهانی غذا برای کمک به مردم‌ گرسنه، پیش‌گیری و مبارزه با سوءتغذیه کمک می‌کند‌.

برنامه جهانی غذا خاطرنشان کرده که در شهرهای افغانستان نیز از هر سه خانواده یک خانواده فرصت تامین معیشت‌شان را ندارند و به‌دنبال شغل هستند.

این نهاد بار دیگر با برجسته کردن وضعیت بد مردم افغانستان، گفته است، پیش از این که برف و سرما دسترسی به ساحات دوردست را قطع کند، باید بودجه مورد نیاز آن تامین شود.

پیش از این، برنامه جهانی غذا برای کمک به میلیون‌ها تن در افغانستان درخواست کمک مالی ۸۰۰ میلیون دالری فوری کرده بود.

این نهاد به‌دلیل کمبود بودجه دست‌کم هشت میلیون تن را از لیست دریافت‌کننده‌گان کمک‌هایش حذف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *