تاریخ امروزمی 20, 2024

ملل متحد: حملات مخالفان مسلح در افغانستان کاهش یافته است

سرمنشی سازمان ملل متحد در گزارش تازه اش درمورد افغانستان گفته است که حملات مخالفان مسلح در این کشور کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش که روز جمعه از سوی یوناما منتشر شد، داعش بین ۱ آگست و ۷ نومبر سال جاری هشت حمله در سه ولایت افغانستان انجام داد، در حالی که در مدت زمان مشابه در سال ۲۰۲۲ این گروه ۲۷ حمله در شش ولایت انجام داده بود.

ملل متحد اما گفته است که حوادث امنیتی در افغانستان بین ۱ آگست و ۲۲ اکتوبر امسال نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته ۲ درصد افزایش یافته است. درگیری‌های مسلحانه ۴۱ درصد و انفجارها ۷۲ درصد کاهش یافته است.

سرمنشی ملل متحد در گزارش خود به وضعیت اقتصادی افغانستان نیز اشاره کرده و گفته است که وضعیت اقتصادی در این کشور شکننده بوده و کسر تجارت نیز به دلیل افزایش واردات بلند رفته است.

براساس گزارش، ملل متحد از دسمبر سال ۲۰۲۱ تا ۱۵ اکتوبر سال ۲۰۲۳ حدود ۳.۲ میلیارد دالر پول نقد به افغانستان انتقال داده است که ۱.۴ میلیارد دالر آن از آغاز سال جاری میلادی می‌باشد. این پول به ثبات پول افغانی کمک کرده است.

ملل متحد همچنان هشدار داده است که برگشت تعداد زیاد مهاجرین از پاکستان در مدت زمان کوتاه بر اقتصاد افغانستان فشار شدید وارد می‌کند.

بربنیاد گزارش این نهاد، زنان و دختران در افغانستان می‌توانند به مدرسه بروند، اما مشخص نیست که چه تعداد در این مدرسه ها آموزش می‌بینند و آیا مضامین علوم معاصر نیز در این نهادها تدریس می‌شود یا خیر.

سرمنشی ملل متحد گفته است که قصد دارد نشست بعدی نمایندگان خاص کشورها برای افغانستان را در یک زمان مناسب برگزار کند تا اجماع جهانی درمورد آینده استحکام یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *