تاریخ امروزمی 19, 2024

سناتور امریکایی: امریکا در قتل‌عام مردم و ویرانی غزه «شریک» است

برنی سندرز، سناتور امریکایی با انتقاد از حمایت دولت بایدن از اسرائیل، گفته است که امریکا قتل‌عام مردم و ویرانی غزه «شریک» است.

به گزارش «دی هیل»، اسندرز از جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا خواسته است تا از کمک نظامی ۱۰.۱ میلیارد دالری به اسرائیل خودداری کند زیرا به گفته او، تهاجم نظامی دولت نتانیاهو به غزه «به شیوه‌ای عمیقا غیراخلاقی» در حال انجام است.

سندرز در نامه‌ای به بایدن نوشته است که واکنش نظامی اسرائیل در غزه به «جنایتی جمعی» تبدیل شده و تخصیص ۱۰.۱ میلیارد دالر کمک نظامی بیشتر اقدامی «غیرمسئولانه» خواهد بود.

سندرز با اشاره به این‌که از ۷ اکتبر تاکنون ۱۸ هزار غیرنظامی در غزه کشته و ۴۹ هزار نفر زخمی شده‌اند که ۷۰ درصد آن‌ها زن و کودک هستند، هشدار داده است: «عملیات نظامی اسرائیل در میان برخی از تاریک‌ترین فصل‌های تاریخ مدرن ما ثبت خواهد شد.»

او از بایدن خواسته است از قطع‌نامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل که امریکا اوایل این هفته آن را وتو کرد حمایت کند. این قطع‌نامه خواستار آتش‌بس فوری بشردوستانه در غزه، آزادی همه گروگان‌ها و دسترسی کامل بشردوستانه به غزه شده بود.

وی خاطرنشان کرده است: «تاکنون ۱۳۴ تن از کارکنان سازمان ملل در غزه کشته شده‌اند و ۱.۹ میلیون غیرنظامی یعنی ۸۵ درصد از جمعیت غزه آواره شده‌اند.»

سندرز نوشته است که ارائه‌ی کمک نظامی ۱۰.۱ میلیارد دالری به اسرائیل، «امکان ادامه‌ی بمباران گسترده و ناسنجیده را برای دولت نتانیاهو فراهم می‌کند».

او نوشته است: «اتکای اسرائیل به بمباران‌های گسترده و ناسنجیده، از جمله صدور فرمان انفجارهای عظیم در مناطق شهری پرجمعیت، غیرمعقول است.»

به گزارش دی هیل، سندرز گفته است که ایالات متحده در این قتل‌عام و ویرانی «شریک» است زیرا اسرائیل با استفاده از زرادخانه‌ی عظیم سلاح و مهماتی که امریکا برای آن فراهم کرده علیه غیرنظامیان فلسطینی استفاده می‌کند.

او با اشاره به گزارش‌های وال استریت ژورنال و واشنگتن پست گفته است ایالات متحده از ۷ اکتبر بیش از ۱۵ هزار بمب و ۵۷ هزار گلوله‌ی توپ ۱۵۵ میلی‌متری در اختیار اسرائیل قرار داده و اسرائیل بیش از ۲۲ هزار بمب تهیه شده توسط امریکا را بر روی غزه پرتاب کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *