تاریخ امروزمی 20, 2024

طالبان به پاکستان: حمله‌ی خیبرپختونخواه ربطی به افغانستان ندارد، متوجه امنیت خود باشید

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان درباره‌ی حمله‌ی اخیر در ایالت خیبرپختونخواه در پاکستان ابراز «تأسف کرده» و گفته است که این حمله ربطی به افغانستان ندارد و از خاک این کشور انجام نشده است.

این حمله بامداد دیروز (دوشنبه، ۲۱ قوس) در «دیره اسماعیل‌خان» خیبرپختونخواه صورت گرفت و به‌گفته‌ی مقام‌های پاکستانی، ۲۳ پرسنل امنیتی آن کشور کشته شده‌اند.

به‌گفته‌ی پاکستان، پشت این حمله تحریک جهاد پاکستان، گروه وابسته به تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) بوده است.

وزارت خارجه‌ی پاکستان در واکنش به این حمله کاردار سفارت طالبان در اسلام‌آباد را احضار کرده و از او خواسته است که به کابل اطلاع دهد که حمله‌ی اخیر را به‌گونه‌ی «کامل» بررسی کند و علیه عاملان آن اقدامات «جدی» انجام دهد.

وزارت خارجه‌ی پاکستان همچنین از طالبان خواسته است که «علنا» حمله‌ی اخیر را در بالاترین سطح محکوم کنند.

سخن‌گوی طالبان اما در اظهارات خود که امروز (چهارشنبه، ۲۲ قوس) از سوی تلویزیون ملی تحت کنترل این گروه نشر شده، تنها از وقوع حمله ابراز «تأسف» کرده و اشاره‌ای به محکومیت نکرده است.

او گفته است که این حمله به افغانستان ربطی ندارد و از سوی این کشور انجام نشده است.

مجاهد با اشاره به موضوع تحقیق درباره‌ی حمله گفته است که اگر معلومات با طالبان شریک ساخته شود، این گروه حتما تحقیق می‌کند.

او افزوده است که محل حمله‌ی دیروز صدها کیلومتر از افغانستان دور است و به‌گفته‌ی او، ساحه‌ای است که نیروهای امنیتی پاکستان در آن‌جا «قوت» دارند و باید قبل از وقوع خنثا می‌شد.

مجاهد گفته است: «این باید قبل از وقوع خنثا می‌شد که متأسفانه نشده. باید آنان (پاکستانی‌ها) متوجه امنیت خود بیشتر باشند. ربط ‌دادن هر موضوع به کشور دیگر راه‌حل نیست. به هر صورت ما هم موضوعاتی که آنان مطرح کرده، بررسی می‌کنیم.»

وزارت خارجه‌ی پاکستان همچنین گفته است که این کشور خواستار بازداشت رهبری تحریک طالبان پاکستان در افغانستان و تحویل آنان به پاکستان شده است.

این وزارت تأکید کرده است که برای جلوگیری از استفاده‌ی خاک افغانستان توسط تروریسم علیه پاکستان، طالبان تمام اقدامات لازم را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *