تاریخ امروزمی 20, 2024

تشدید گرسنگی در غزه و احتمال رای‌گیری سازمان ملل متحد برای قطع‌نامه آتش‌بس

آژانس‌های امدادی اعلام کردند که گرسنگی در میان فلسطینی‌ها در نوار غزه تشدید می‌شود؛ زیرا مجمع عمومی سازمان ملل متحد آماده رای‌گیری در مورد آتش‌بس فوری بشردوستانه در درگیری دوماهه بین اسراییل و حماس است.

صدها غیرنظامی دیگر در حمله‌ی اسراییل به غزه از زمانی که ایالات متحده روز جمعه قطع‌نامه شورای امنیت را که خواستار آتش‌بس می‌شد وتو کرد، جان باختند.

بیش‌تر جمعیت ۲.۳ میلیون نفری غزه از خانه‌های خود رانده شده‌اند و ساکنان می‌گویند، یافتن پناه‌گاه یا غذا در این منطقه‌ی پرجمعیت ساحلی غیرممکن است. برنامه‌ی جهانی خوراک سازمان ملل متحد اعلام کرده که نیمی از جمعیت این کشور گرسنه هستند.

نهاد سازمان ملل متحد که مسوول پناهندگان فلسطینی است، “UNRWA” در شبکه‌ی اجتماعی ایکس نوشته است: «گرسنگی همه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.»

مجمع عمومی ۱۹۳ عضوی احتمالا روز سه‌شنبه پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای را به تصویب خواهد رساند که بیان‌گر زبان قطع‌نامه‌ای است که هفته گذشته توسط ایالات متحده امریکا در شورای امنیت ۱۵ عضوی مسدود شد.

قطع‌نامه‌های مجمع عمومی الزام‌آور نیستند، اما دارای وزن سیاسی هستند و دیدگاه‌های جهانی را منعکس می‌کنند.

برخی از دیپلمات‌ها و ناظران پیش‌بینی می‌کنند که این رای‌گیری حمایت بیش‌تری نسبت به درخواست مجمع برای «یک آتش‌بس فوری، بادوام و پایدار» در ماه اکتبر به دست خواهد آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *