تاریخ امروزمی 19, 2024

بیماری‌های جدی، سلامت مهاجران اخراج‌شده از پاکستان را به خطر انداخته است

سازمان حفاظت از کودکان اعلام کرده است، هزاران مهاجر که در هفته‌های اخیر از پاکستان به افغانستان بازگشته‌اند، در خطر ابتلا به بیماری‌های جدی از جمله اسهالات، هستند.

سازمان حفاظت از کودکان روز جمعه، ۲۶ عقرب، با نشر اعلامیه‌ای گفته که این بیماری‌ها به سرعت درحال گسترش است.

بربنیاد این اعلامیه، در ماه گذشته بیش از سه هزار مورد عفونت حاد تنفسی و یک هزار و ۲۰۰ مورد اسهال در میان کودکان در مراکز صحی سازمان حفاظت از کودکان به ثبت رسیده است.

سازمان حفاظت از کودکان، قرار گرفتن مهاجران در معرض گردوخاک و زندگی در سرپناه‌های سرپوشیده دودآلود را از دلایل احتمالی عفونت شدید تنفسی در میان بازگشت‌کنندگان عنوان کرده و گفته است که بسیاری از خانواده‌ها با موترهای باربری مزدحم به افغانستان برمی‌گردند.

این سازمان افزوده است، ۸۰ درصد افرادی‌که به افغانستان باز می‌گردند، زنان و کودکان هستند و تقریباً از هر چهار بازگشت‌کننده یک کودک زیر پنج سال و بیش از ۶۰ درصد از عودت کننده‌گان، کودکان زیر ۱۷ سال و پایین‌تر از آن هستند.

ارشاد ملک، رییس سازمان حفاظت از کودکان در افغانستان گفته که تشدید موارد عفونت‌های حاد تنفسی و اسهالات در میان بازگشت‌کنندگان اهل افغانستان از پاکستان مایه نگرانی بزرگ است.

به گفته او، با ادامه بازگشت سیل‌آسای مهاجران از پاکستان چالش‌هایی وابسته به تهیه آب و امکانات صحی کافی به‌ویژه برای خانواده‌ها و دختران، بیشتر از پیش افزایش خواهد یافت.

بسیاری از خانواده‌های برگشت‌کننده گفته‌اند که جایی برای زنده‌گی و پولی برای غذا ندارند و در سرپناه‌های معمولی در وضعیت بدی به‌سر می‌برند.

بربنیاد آخرین آمار سازمان ملل متحد از ماه سپتامبر تا کنون، ۳۲۷.۴ هزار شهروند افغانستان از پاکستان به کشورشان برگشته‌اند.

سازمان حفاظت از کودکان: کودکان برگشت‌کننده از پاکستان به افغانستان جایی برای زندگی ندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *