تاریخ امروزمی 20, 2024

با تکمیل فاز اول، کار فاز دوم کانال انتقال آب قوش‌تپه آغاز شد

مقام‌های رهبری حکومت طالبان در مراسم تکمیل فاز اول و افتتاح فاز دوم کانال انتقال آب قوش تپه در شمال این کشور شرکت کردند. عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی نخست وزیر طالبان تکمیل آن را «تعبیر خواب چند دهه مردم افغانستان» خواند.
احداث این کانال بزرگترین پروژه اقتصادی حکومت طالبان در دو سال اخیر بوده است که با جدیت اجرا شد.
دو معاون نخست وزیر طالبان، وزیران دفاع و داخله (کشور) و سایر مقام‌های حکومت طالبان در مراسم امروز سخنرانی کرده و تکمیل فاز اول این کانال به طول ۱۰۸ کیلومتر را جشن گرفتند.
کانال بزرگ آبیاری قوش‌تپه که مطالعات امکان‌سنجی آن در سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شد، بزرگترین پروژه انتقال آب در شمال کشور است که ظرفیت انتقال ۱۰ میلیارد متر مکعب آب از رودخانه مرزی آمو را دارد.
به گفته مسئولان طالبان پس از تکمیل ساخت کانال قوش تپه ۵۵۰ هزار هکتار زمین در ولایت‌های بلخ، جوزجان و فاریاب آبیاری خواهد شد.
امروز مراسمی که در نزدیکی یکی از پل‌های قو‌ش‌تپه برگزار شد و از تلویزیون ملی افغانستان تحت کنترل طالبان مراسم سخنرانی‌های مقام‌های طالبان به طور زنده پخش شد.
عبدالسلام حنفی، معاون اداری نخست وزیر طالبان در این مراسم گفت با این کانال، احتیاجات زراعتی افغانستان برطرف خواهد شد
سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان گفت: «ما رشد اقتصادی را تحت رهبری ملا برادر [معاون اقتصادی نخست وزیر] خواهیم داشت قدم‌های بیشتری برمی‌داریم و پروژه‌های بزرگ دیگری از این دست را در کشور انجام خواهیم داد».
آقای حقانی در مورد تامین امنیت این کانال اطمینان داد.
عطاءالله عمری، وزیر زراعت طالبان نیز گفت تکمیل این کانال «ما را از نظر کشاورزی خودکفا می‌سازد».
شرکت دولتی «توسعه ملی» کار اجرای این پروژه را پیش می‌برد.
مسئولان شرکت «توسعه ملی» گفته است پس از اتمام فاز اول کانال قوش‌تپه، عملیات خاکریزی، راه آهن و حمل و نقل پل‌های این کانال تکمیل می‌شود، فاز دوم کار بدون هیچ مانع و تاخیری آغاز می‌شود.
عبدالرحمن عطش، رئيس این شرکت گفت پروژه این کانال انتقال آب بدون کمک متخصصان خارجی انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *