تاریخ امروزمی 20, 2024

هفت پرسش سایمونز

وقتی شرایط اقتصادی جامعه بد می‌شود، قدرت تصمیم‌گیری ما هم کاهش پیدا می‌کند و این باعث می‌شود کارهای غلط انجام بدهیم. پس چه کار کنیم؟ آقای سایمونز می‌گوید در این شرایط باید برای هفت سوال جواب پیدا کنید تا بتوانید کمترین آسیب را ببینید، این سوالات به «هفت پرسش سایمونز» معروف شده است.

۱. مشخص کن مشتری اصلی تو کیست؟

تلاش نکن همه را راضی نگه داری، چون منابع محدود است. از طرفی باید توجه داشت که مشتری‌های کنونی لزوما مشتری‌های اصلی ما نیستند. هم مشتری‌های بالقوه وجود دارند هم اینکه ذائقه خود مشتری‌های اصلی در طول زمان تغییر می‌کند و شما هم متناسب با آنها باید تغییر کنید.

۲. کسب و کارتان طرفدار کیست؟

اگر شعار می‌دهید با مشتری صادق باشید، مثلا تولید کننده سیگار نمی‌تواند مدعی باشد که مشتری برایش در اولویت است، چون بیشترین منفعت مشتری در توقف تولید است نه این که عکس ریه خراب روی پاکت سیگار بزند. صادقانه مشخص کنید طرفدار چه کسی هستید، سهامدار، مشتری، کارمند و…

۳. چه پارامترهایی برایتان اهمیت دارد؟

یکی از چالش‌های بزرگ کسب و کارها این است که برای این که بتوانند بهترین بازده را داشته باشند پارامترها و شاخص‌های زیادی تعریف می‌کنند. تعریف کردن تعداد زیادی متغیر، خلاقیت را از بین می‌برد، پس شاخص‌ها را کم کنید و روی چند مورد خاص تمرکز کنید.

۴. خط قرمز شما کجاست؟

برای کسب و کارتان خط قرمز تعریف کنید!! وقتی به کارمندتان می‌گویید چه کاری کند، در حقیقت به او می گویی که ایده و خلاقیتت را کنار بگذار و آن کاری را بکن که من می‌گویم! اما وقتی برایش خط قرمز تعریف کنید، باعث می‌شوید او را به سمت ایده‌های خوب هدایت کنید.

۵. آیا تنش خلاق ایجاد می‌کنید؟

در کسب و کارتان چالش و تنش ایجاد کنید، البته نه از نوع بد و مخرب، از نوع خلاق. مثلا فروشنده‌ها را گروه‌بندی کنید و بینشان رقابت ایجاد کنید یا مثلا از همه کارمندان بخواهید که کارمند نمونه سال را انتخاب کنند (یعنی خودشان به همدیگر رای بدهند).

۶. کارمندها به هم کمک می‌کنند؟

وقتی کاری کنید همه کارمندان خودشان را عضو یک تیم بدانند، باعث می‌شود افراد موفقیت شرکت را موفقیت خودشان بدانند و به صورت تیمی تلاش کنند. اگر شرکت سودآوری خوبی داشته در ماه جاری داشته، با پرداخت پاداش و پخش کردن شیرینی در شرکت بگذارید کارمندها هم لذت این موفقیت را بچشند.

۷. ترس بزرگ و نااطمینانی کسب و کارتان کجاست؟

ما دچار عدم قطعیت هستیم و ریسک سیستماتیک، معمولا زیاد است. پس حتما پلن دومی هم داشته باشید. به این موارد فکر کنید در کدام قسمت کسب و کارتان تردید دارید؟ دقیقا از کدام اتفاق می‌ترسید؟ در صورتی که اتفاق بد رخ بدهد، راهکارتان چیست؟

هفت پرسش سایمونز می تواند به تعیین استراتژی شما در کسب و کار کمک کند.

منبع: وب‌سایت اکوتوپیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *