تاریخ امروزمی 20, 2024

مراسم گرامی‌داشت چهارمین سالروز وفات آیت‌الله محسنی (ره) در کابل برگزار شد

همزمان با فرارسیدن چهارمین سالروز رحلت حضرت آیت الله العظمی محسنی (ره) سخنرانان پیرامون ویژگی‌ها و کارنامه‌های درخشان آن فقید فرزانه صحبت کرده و آثار مکتوب وغیر مکتوب علمی و فرهنگی ایشان را ماندگار خوانده و تاکید کردند که آیت الله محسنی با آثار ماندگاراش همیشه زنده خواهد بود.

از چهارمین سالگرد رحلت فقیه فرزانه، پژوهشگر برتر و اکادمیسین کشور، حضرت آیت الله العظمی محسنی (ره)  و همچنین سیزدهمین سالگرد در گذشت شیخ عبد الله محسنی، امام جمعه اسبق ولایت قندهار، با حضور شخصیت‌های علمی، فرهنگی، استادان دانشگاه و اقشار مختلف مردم درحوزه علمیه خاتم النبیین (ص) کابل، با سخنرانی‌ها پیرامون شخصیت ایشان و ختم قرآن کریم گرامیداشت به عمل آمد.

این محفل که به روز جمعه ۱۳ اسد ۱۴۰۲  برگزار شده بود، سخنران پیرامون ویژگی‌ها و کارنامه‌های درخشان آن عالم عامل صحبت کرده و آثار مکتوب وغیر مکتوب وی را ماندگار و از میراث‌های گرانسنگ خوانده و تاکید کردند که آیت الله محسنی با آثار زنده‌اش همیشه زنده خواهد بود.

آیت الله صالحی مدرس، مدرس حوزه در این محفل گفت: عوامل جاودانگی اسلام؛ اتقان و استواری، خرد پذیری، فطری بودن، تلاش نگهبانان صادق دین، مانند امامان معصوم (ع)، علما و مراجع دینی و دانشمندان اسلامی هستند.

به گفته او علمای راستین بودند که در هر شرایط دین و ارزشهای اسلامی را از آسیب دشمنان با تلاش و مجاهدت‌ها و حتی دادن جان‌شان حفظ و حراست کردند.

این عالم دینی تصریح کرد: یکی از علمای که برای صیانت از اسلام و ارزشهای دینی درعرصه‌های مختلف تلاش کرد و در بخشهای مختلف علوم نیز ید طولا داشت حضرت آیت الله العظمی محسنی بود.

به گفته وی تاسیس تلویزیون تمدن که یکی از آثار معظم له می‌باشد، فقط برای پیشرفت اسلام و ارزشهای دینی بوده است که از آغاز کار تا کنون از هیچ تلاش در راه ترویج فرهنگ اسلامی دریغ نکرده است.

در همین حال محمد اکبری، رهبر حزب حراست و ثبات نیز در این محفل گفت: مسوولیت پاسداری از دین بعد از پیامبر بزرگ اسلام (ص) به عهده امامان معصوم (ع) گذاشته شد که با کمال امانتداری و صداقت، وحی نازل شده را تبیین و تبلیغ نمودند و از هرگونه انحراف جلوگیری کردند، اما بعد از معصومین (ع) این مسوولیت سنگین به دوش علما و فقهای دین افتاد و آنان نیز با تمام تلاش و اخلاصمندی و سخت‌کوشی در هر شرایط مروج دین خدا شدند.

وی با اشاره به حدیثی از رسول خدا (ص) نسبت به جایگاه علمای دین گفت: حضرت پیامبر (ص) گفته است که  “علمای امت من مثل انبیای بنی اسراییل در نشر معارف اسلامی و دعوت به سوی رستگاری هستند” بدون شک تا ظهور مهدی موعود (عج) علما و مراجع دین به این تلاش‌های خود ادامه خواهند داد.

او در ادامه سخنان خود اظهار داشت: حضرت آیت الله العظمی محسنی از معدود علمای است که به عنوان وارث انبیا تمام توان خودرا در راه ترویج معارف اسلامی و همچنین پیروزی جهاد در برابر اشغالگران به خرچ داد و تا آخر نیز مقاومت کرد.

به باور اکبری، آیت الله محسنی با توفیقات که خداوند برایش داده بود حد اقل ۵۰ سال کامل از عمر با برکتش صرف تدریس، تعلیم و نشر و پخش معارف اسلامی شد که می‌توان گفت ایشان در این مدت در جامعه اسلامی در حقیقت نور پخش کردند.

به گفته اکبری از حضرت آیت الله محسنی بالای صد اثر مکتوب چاپ شده و ۲۵ اثر که هنوز به چاپ نرسیده به میراث مانده است و این آثار هدایتگر، ایشان را جاودان و ماندگار ساخته است.

به گفته او آیت الله محسنی عالم اسلام شناس و آگاه به زمان بود که با تاسیس حوزه علمیه خاتم النبیین (ص)، دانشگاه‌ها و تلوزیون تمدن خدمات ارزنده علمی و فرهنگی را برای جوامع اسلامی انجام داد.

وی افزود: میراث اجتماعی آیت الله محسنی نیز تاسیس شورای اخوت اسلامی و شورای علمای شیعه است که هدف اساسی از آن حفظ وحدت میان مسلمانان بود، وی اظهار امیدواری کرد که این خط و راه و رسم ادامه پیدا کند.

اکبری تاکید کرد: در شرایط کنونی که افغانستان تحت اشغال نیست مسلمانان اعم از شیعه و سنی باید برای وحدت و اتفاق مردم افغانستان تلاش کنند.

حضرت آیت الله شیخ زاده کابلی، مدیر حوزه علمیه خاتم النبیین (ص) از دیگر سخنرانان این محفل گفت: آیت الله العظمی محسنی (ره) عالم به زمان، عارف و بیدار کننده بود.

به گفته شیخ زاده خدمات مهمی که ایشان انجام دادند این بود که شاگردان سالم و پخته تربیت کردند که امروز در دروس سطح و خارج استاد هستند و یا هم در داخل کشور و همچنین نجف اشرف از طلاب ممتاز هستند و برای افغانستان افتخار آفریدند.

بر اساس گفته‌های شیخ زاده، آیت الله محسنی چهره شناخته شده و درعلم و دانش و معارف اسلامی و همچنین دینداری کم نذیر بود، تا جایی که شخصیت‌های بزرگ جهان اسلام و مراجع عظام از ایشان تمجید و تکریم کرده و نسبت به وی به دیده قدر می‌نگریستند.

او در پایان سخنانش به عظمت و مقام عالم عامل اشاره کردو گفت: همانگونه که پیامبران، معصومین(ع) و شهدا مقام شفاعت را دارند، عالم عامل نیز مقام شفاعت را دارد، بنا بر این مردم باید وجود عالم متقی را قدر بداند.

گفتنی است که به مناسبت این روز، داکترعبد القادر کمالی، استاد دانشگاه، پیام حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای و حضرت آیت الله العظمی سیستانی (دام عزهما) را قرائت کرد، قاری بین المللی کشور، عبد الشکور فلاح، بیژن معصومی، قاری بلال و قاری سید حسین حسینی به نوبت به قرائت پرداختند و همچنین سید جهانگیر موسوی و جان آقا موسوی به یادبود از امام حسین (ع) و سایر شهدای کربلا به مداحی و نوحه سرایی پرداختند و در نهایت محفل امروزی با دعائیه آیت الله صالحی مدرس پایان یافت.

منبع: آوا پرس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *